STRONA GŁÓWNA
POŁOŻENIE
GALERIA
SANKTUARIUM
GALERIA PARAFIALNA
AKTUALNOŚCI
HISTORIA
PRZYRODA
SZKOŁA
KULTURA
SPORT
KURPIE BIAŁE
OKOLICA
POMOC SĄSIEDZKA
PROMOCJA FIRM
INWESTYCJE
OGŁOSZENIA
NASI ARTYŚCI
AUTORZY
 
Wystawa Szydlika

Prace Artura Szydlika

   

Prace Jana Szydlika

 

 

 

     22 lutego br. minęła dziesiąta rocznica śmierci Jana Szydlika- znanego w naszym regionie artysty rzeźbiarza, twórcy ludowego. Artysta zginął śmiercią tragiczną w wypadku drogowym. Miał 51 lat. Pomimo przedwczesnej śmierci pozostawił po sobie bogaty dorobek artystyczny.

    „Przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej ‘’- cytat Cypriana Kamila Norwida był myślą przewodnią wystawy w Ostrowskim Miejskim Domu Kultury poświęconej rocznicy śmierci osuchowskiego rzeźbiarza i dwudziestu lat pracy twórczej Artura Szydlika- syna artysty.

    Wystawa, którą można było obejrzeć w dniach 19.02.- 24.03.2010 przedstawiała zestawienie kilkudziesięciu prac wykonanych przez ojca i syna. Zestawienie jakże różnorodne: z jednej strony maski, Chrystusa i świątki drewniane, z drugiej metalowe rzeźby, przedmioty codziennego użytku zestawione w ich nową funkcję, swego rodzaju inną wartość. Na wernisażu Artur Szydlik opowiadał o twórczości ojca i swojej fascynacji sztuką. Podkreślił, że ojciec był jego pierwszym nauczycielem- „Gdyby nie ojciec, to bym prawdopodobnie nie rzeźbił’’. Słowa te nabierają szczególnego wyrazu pokazując jednocześnie, że otoczenie, w którym żyje człowiek, wpływa na jego osobowość.

Miejski Dom Kultury w Ostrowi Maz. Wydał katalog z reprodukcjami rzeźb, w którym uwagę zwraca wiersz córki Jana Szydlika- Kortiny poświęcony ojcu:

Odszedłeś gdzieś daleko

Ponad nasze głowy

Bez pożegnania tak nagle

W tę cholerną noc

Martwe maski i świątki

Zastygły w niemej rozpaczy

Mogą być dumne-

Jest w nich cząstka Ciebie

 

Choć nie mają już ojca

Który życie im dał

Pozostała im pamięć

I rozpoczęte dzieło… 

Artur Szydlik ur. 1977 w Warszawie (z wykształcenia metaloplastyk, filozof i antropolog kultury), miłośnik swojej „Małej Ojczyzny’’- Osuchowej, rzeźbiarz.

W 2001r. otworzył w Osuchowej Galerię Jana Szydlika- stałą ekspozycję jego prac, organizując także wystawy czasowe zaprzyjaźnionych z nim artystów plastyków. W latach 1996- 2002 był nauczycielem w pracowniach rzeźby i metaloplastyki w Szkole Rzemiosł Artystycznych w Warszawie. Od 2004r. do chwili obecnej jest nauczycielem wiedzy o kulturze i filozofii w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Ostrowi Maz.

Artur jest autorem pomnika 800-lecia Osuchowej, a także reliefu Mikołaja Kopernika na bramie głównej Ostrowskiego Liceum Ogólnokształcącego.

Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i państwowych.

 

  Inne prace Artura Szydlika

Informacje i zdjęcia pobrane ze stron:

http://www.ostrowmaz.com/aktualnosci/1961

http://www.nowywyszkowiak.pl/205/2284/artura_szydlika_rzezby_i_asamblaze.html

 

Poprzednia strona                           Następna strona

 

Jeżeli mają państwo jakiekolwiek propozycje do strony proszę o kontakt.